AES+F Hakkında; 2007 yılında yapılan  52. Venedik Bienalinde, AES+F  Rus Pavyonunda kışkırtıcı, dünyevi  projeleri  Last Riot (Son İsyan)(2007)  orijinalliği ile dikkat  çeken ilk  üçlü, geniş kapsamlı çok kanallı video enstalasyonu ile hem estetik ve orta kapsama güçlü ileri teknolojiyi tanımlayarak dünya çapında tanınan başarısını ilan etti.

AES+F, Tatiana  Arzamasova,  Lev Evzovich, Evgeny  Svyatsky, Vladimir Fridkesi'ten oluşan grup

büyük görsel anlatıları, bu metotlar arasında yayılarak sofistike , şiirsel diyaloglar ve sanat tarihinin ve diğer kültürel kriterlerin derinliklerine inerek değerleri ,  zaafları ve  çağdaş kültür çatışmalarını evrensel küre içinde araştırır.

AORTA

AORTA , Marco Grizelj ve Kristian Kran dan oluşan fotoğraf ikilisidir. İkili 1996 yılında İsveç'in Göteburg Üniversitesinde çalışmaları sürerken ilk karşılaşmalarından  itibaren birlikte çalışmaktadırlar.

AORTA nükteli ve derin anlamı olan kurgu fotoğraflar yaratır. Çalışmaları toplumdışı karakterlerin kendi kendini sorgulayan, dinleyen ruh allerini ( kafa yapıları) inceler.  Bu ruh halleri genellikle maket set olarak oluşturulan , inceden inceye işlenmiş gerçeküstü dekorlarla yansıtılır. Dekorlardaki estetik üç  boyutlaştırıcı ve derinleştiren sınırlı renk paleti  ve sert ışıkla tanımlanır .

 

Issa Touma

 

 

Issa Touma Halep-Suriye’de yaşayan fotoğrafçı ve küratördür. Çalışmaları, Londra’da ki Victoria ve Albert Müzesi gibi uluslararası koleksiyonlarda görülebilir. Touma,  1992’de Ortadoğu’da Siyah ve Beyaz Galeri’yi (Black and White Gallery) kurdu. 1996’daki kapanışından sonra ifade özgürlüğünü ve yerel sanatı uluslararası etkinliklerde teşvik etmeyi hedefleyen bağımsız bir sanat organizasyonu ve galeri Le Pont’u kurdu. 1997’de Uluslararası Halep Fotoğraf Festivali’ni başlattı.. 2012 yılında savaş patlak verdikten kısa bir süre sonra Sanat Kamp’ı başlattı. Amacı farklı din ve etnik gruptan genç insanları bir araya getirerek onları kültür üzerinden kendilerini ifade etmeye teşvik etmekti.

 

 

Lori Nix

Lori Nix 1960’larda doğdu ve Amerika Orta Batı’da yetişti. Tabiat Ana’nın yıkıcı güç ve Hollywood’un despotik hikâyelerine maruz kalması genç kızlık hayallerini besledi ve bugün olduğu yere getirdi. Son 20 yıldır küçük ölçekli düzenlemeler inşa etti ve bunları fotoğrafladı. Nix Truman State’den hem seramik hem de fotoğraftan mezun oldu ve Ohio Üniversitesin ’de fotoğraf okudu. On yedi yıl önce New York’a yerleştikten sonra Bronx Müzesi’nde AIM Programına katıldı. NYFA hibesini iki kere aldı ve şuanda onların sanatsal danışma komitesinde. Genç sanatçılara mentörlük yapmakta ve üniversitede eğitim vermektedir. Nix, New York, Şikago, Boston, Seattle, Toronto, Italya ve Almanya’da sergiler açmıştır. New York Sanat ve Tasarım Müzesi,Toledo Sanat Müzesi, Ohio Müzesi, Almanya’da Moyland Sarayı ve Greenwich Bruce Müzelerinde eserleri sergilenmiştir

 

 

Shadi Ghadirian

Shadi Ghardian 1974 Tahran'da doğdu. 1998 den beri eserlerini sergilemektedir. En önemli kişisel sergileri : Iran'da Golestan Galeri ve SilkRoad Galery, Brüksel'de Çağdaş Aeroplastics, Roma'da Co2 Galeri, Paris'de Baudoin Lebon Galery, Mumbai'da  Guild Sanat Galerisi, Kuveyt'te Villa Moda ,ABD Kalifornia'da Los Angeles Kent Sanat Müzesi, 2009'da İtalya Co2 Galeri, 2015 de Kuveyt'te DarAl Funoon Galeri , diğerleri İtalya Milano'da officine dell'Immagine Galeri.

Eserleri British Müzesi, Mumok,  Georges Pompidou Merkezi,  Los Angeles Kent Sanat Müzesi,  Smithsonian Enstitüsu, Victoria ve Albert Müzesi de içine alan kolleksiyolarda yer almaktadır .Ayrıca Londra'da Saatchi Galeri, Paris'te  Georges Pompidou Merkezi ve Musée du Quai Branly, Moskova Fotoğraf Bienali, Barcelona'da CCCB, Londra'da Barbican Sanat Merkezi ve British Müzesi, Danimarka Kopenhag'da DCCD  karma sergileri vardır.

AES+F

AORTA

Issa Touma

Kent Klich

Lori Nix

Shadi Ghadirian

Shadiul Alam

Tina Enghoff

Aramis Kalay

Belgesel Lab

Emin Özmen

Çağdaş Erdoğan

Bedran Tekin

İFSAK Kadın Hakları Grubu

İlke Çoşkuner

İlke Veral

Ozan Emre Oktay

Sadık Demiröz

Seçkin Tercan

Yücel Tunca

 

Kent Klich Isveç Göteburg Üniversitesinde psikoloji ve ABD New York Uluslararası Fotoğraf Merkezinde fotoğrafçılık okudu. Sürekli kuşatma altında bir toplum olan, Gazze'de yaşayanların durumunu  on yıldan fazla sürede üretilen Gazze Fotoğraf Albümü, 2009, Öldürme Zamanı 2013 ve Kara Cuma 2015 kitap serisi ile araştırmaktadır.Gazze kitaplarının yanısıra altı kitap daha yazmıştır. Beth Hakkında Üçleme, Danimarka Kopenhag'da ,Fuhuş ve Uyuşturucu Bağımlılığı. Beth'in Kitabı,  1988, Mükemmel Olmayanın Resmi,2007 ve Ben Neredeyim, 2012. Danimarka ve  El Niño 'dan evsizlerle birlikte  Gözden Irak 2008,  Sokak Çoçukları, Meksiko, 1999 ve  1980 lerin sonlarında ve 1990larda Romanya'da çoçuklar arasında olağanüstü bulaşıcı HIV hakkında, Çavuşesku'nun Çoçukları,2001. www.kentklich.com

 

 

Kent Klich

 

Shadiul Alam

Shahidul Alam, 1955 Dhakka doğumludur. Fotoğrafçı, yazar, küratör ve aktivisttir. Shahidul Alam fotoğrafçılığa geçmeden önce Londra Üniversitesi'nden kimya doktorasını aldı.

1984 yılında memleketi Dhaka’ya dönerek Genel Ershad’a karşı yürütülen demokratik mücadeleyi belgelemiştir. Bangladeş Fotoğraf Derneği eski başkanı Alam, Drik Ajansı’nı, Bangladeş Fotoğraf Enstitüsü’nü, Majority World Ajansı’nı ve Pathshala’da dünyada en iyi fotoğraf okullarından biri olarak kabul edilen Güney Asya Medya Enstitüsü’nü kurmuştur. Chobi Mela Festivali yöneticisidir.

 

Tina Enghoff

 

1957 doğumlu, Kopenhag’da yaşıyor. Eğitim: Uluslararası  Fotoğraf  Merkezi (ICP), New York.

 

Kişisel Sergilerinden bazıları: 2013 Migrant Documents (Göçmen Belgeleri),Fotografisk Merkezi,Kopenhag , Danimarka 2013 Migrant Documents (Göçmen Belgeleri), Gallery Tegen2, Stokholm , İsveç. 2013 Seven Years (Yedi Yıl), Fotogallariet Format, Malmö. İsveç. 2011 Seven Years (Yedi Yıl),kulturhuset Galeri 3, Stokholm, İsveç. 2011 Galeri KG52, Stokholm, İsveç.2010 Morso, kunstforening, Danimarka.2010 Seven Years (Yedi Yıl) açık alan projeksiyonu, Galeri Illumenarts, Kopenhag , Danimarka.2010 Seven Years (Yedi Yıl), ulusal Fotograf müzesi, The Black Diamond, Kopenhag, Danimarka.2008 Kopenhag sokaklarında Köpek Yürüyüşü, Get Lost (Kaybol) projesinin bir parçası Danimarka mimari merkezi kuratörlüğünde, Danimarka.2006 Fotografin hus, Skeppsholmen, Stokholm, İsveç.2006 Malmö Müzesi, Fotografiens hus, Malmö, İsveç.2005 Viborg Sanat müzesi, Braenderigarden, .

 

 

 

 

 

İlham Tibet

Rıza Aydın

Sinan Kılıç

Açık Çağrı

İFSAK

İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi

UPSD

Saint Pulchére

Cumhuriyet Sanat Galerisi

Demirören İstiklal

 

 

Sergi Salonları

Atölyeler

Altan Bal

Ercan Arslan

Yücel Tunca

Uluslararası

AES+F

 

Ulusal

AES+F

Altan Bal

AORTA

Issa Touma

Merih Akoğul

Orhan Cem Çetin

Özcan Yurdalan

Shadil Ghadirian

Shahidul Alam

 

 

Portfolyo Değerlendirme

İFSAK 24. İstanbul Fotoğraf Günleri Programı için Tıklayın