AORTA

"Güzel Uyumsuzluk (Beautiful Dissonance)"

 

Issa Touma

Henüz Yitirmediğimiz Kadınlar

 

Henüz Yitirmediğimiz Kadınlar Suriye’deki krizde yaşanan hikâyeleri anlatır. 26 Nisan 2015’de radikal İslam muhalefeti “ Büyük Saldırı” yı ilan etti. Sanat Kampı’nın önceki farklı din ve etnik gruplardan birçok genç katılımcısı Le Pont Galeri’de buluştu. Fotoğrafçı ve organizatör Issa Touma tarafından kurulan bu sanatsal ve entelektüel güvenli cennette huzuru birbirlerinde buldular. Çatışmalar bir hafta sürdü. Kapana kısılmış ve korkmuş bir grup kadın ümit ve korkularını paylaştı. Geleneksel kıyafetlerini giymiş –yetkililer tarafından değil kendi seçtikleri – bir fotoğraf atölyesi yapmaya karar verdiler, neredeyse son bir mesaj gibi.Henüz Yitirmediğimiz Kadınlar’ın portreleri dokunaklı ve acil bir yardım çağrısıdır. Suriye'de aşırılığın karanlık teorileri olan birçok yüzü vardır. Bu fotoğraflardaki kadınlar hala hayatta, diğer birçoğu hayallerini gerçekleştirmeye fırsat bulamadan öldürüldü.Şimdi beşinci yılında, Suriye çatışması yüz binlerce sivil öldürdü ve nüfusunun yarısını göçe zorladı. Dünyanın en eski insan yerleşim yerlerinden Halep'in nüfusu 2,7 milyondan Esaontrolündeki Batı bölgesinde 1,2 milyona ve Doğu’da 500 bine indi. Issa Touma, fotoğrafçı, kültürel elçi Le Pont Galerisi kurucusu, kendisini Halep’in kent kültürünü korumasına adamıştır. 2012 yılında Sanat Kampı’nı başlatmıştır. Kamp, farklı din ve etnik gruplardan gençleri kendilerini, çatışmanın karşısında sanat ve kültürle ifade edebilmeleri için teşvik eden atölye çalışmalarından oluşan ortak bir programdır. “Henüz Yitirmediğimiz Kadınlar ve Halep’in Diğer Hikâyeleri “Suriye'de ölüm, sürgün veya baskıda henüz yitirilmemiş kadınların çığlıklarıdır.

 

Sergi Salonu: Demirören İstiklal 02-30 Kasım 2016

 

 

Lori Nix

"Şehir Bildirimi"

Shadi Ghadirian

"WhiheSquar "

AES+F

AORTA

Issa Touma

Lori Nix

Shadi Ghadirian

Tina Enghoff

Aramis Kalay

Belgesel Lab

Emin Özmen

Çağdaş Erdoğan

Bedran Tekin

İFSAK Kadın Hakları Grubu

İlke Çoşkuner

İlke Veral

Ozan Emre Oktay

Sadık Demiröz

Seçkin Tercan

Yücel Tunca

 

Kent Klich

Gazze Fotoğraf Albümü

IV. Cenevre Sözleşmesinin ilk satırlarında savaşda siviller saldırıya uğrayamaz yazılıdır. Buna rağmen 27 Aralık 2008 de İsrail, bölgeden Israile atılan roketlere misilleme olarak Gazze'ye havadan ve karadan saldırmıştır. Aralarında Gazze Şeridinden Güney İsrail'e doğru fırlatılan üç roketinde bulunduğu yirmi iki günlük saldırıda 13 İsrailli içeride ve çecrede öldürülmüştür. 2009 'da devam eden, kod adı Dökme Kurşun Operasyonu olan saldırılar esnasında , en az 1400 Filistinli öldürüldü ve 5,000 civarında yaralandı. Ölümlerin yaklaşık 900 kadarı sivillerdi, aralarında 121  kadın ve  318 çoçuk bulunuyordu.2,000 den fazla ev tamamen yıkıldı ve yaklaşık 20,000 ev yanısıra  kamu binaları, hastaneler ve okullar önemli derecede hasar gördü. İki milyar dolarlık yıkım hasarı ile sonuçlandı.   Benim görevim hikayenin iç yüzünü bombalanan evlerin ailerini, yıkımın özel alanını dokümente etmekti . Çalışma Filistin İnsan Hakları  Merkeziden (FİHM) delil toplayanlarla birlikte gerçekleştirildi .

 

Sergi Salonu: Demirören İstiklal 02-30 Kasım 2016

 

 

Tina Enghoff

"Olası Akrabalıklar"

İnsan yaşantısının bir kısmının, çok az kişinin nadiren tanık olduğu bir bölümünün belgelenmesi  - yalnız göçüp giden insanların  bıraktıkları izler seklıyle  ölüm.  ‘Olası Akrabalıklar’, kabul edilmeme, yalnızlık, görünmezlik hakkında ve iletişimsizliğe zıt sekilde ekonomik olarak gelişen refah sistemimizdeki sosyal  iletişim yoksunluğu hakkında bir projedir.

 

“ Boş odaları görmüş olan biz oraları bırakan kişiler hakkında hiç bir şey bilmiyoruz.  Fakat dünyevi hayatta ki bu apartmanlardan ayrılmış kişilerin çoğunun yardım çağıramadan  tüm sevilme  umutlarından  vazgeçerek bütün oynanan rolleri çoktan bıraktıklarını tahmin edebiliyoruz.”

 

Sergi salonu: UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) 07-28 Kasım 2016 arası

Konferans: Belgesel Pratiğinin Genişletilmesi

Shadiul Alam

 

Atölyeler

 

HD video enstalasyonu ( 3 ve 1 kanal versiyonları), fotoğraf serileri, resim serileri, çizim serileri, heykel serileri (alüminyum döküm, beyaz emaye. Modelleme Alexey Shpakovskiy).

21. yüzyılın gerçek dünyasından oluşan sanal dünya, deney tüpünden gelen genişleyen, sınırlarından ayrılan, yeni bölgeleri tutan, yaratıcılarını içine çeken, tamamen yeni bir şeye dönüştüren bir organizma gibidir. Bu yeni dünyada, gerçek savaşlar http://americasarmy.com da bir oyuna bezer ve hapishanede işkence modern Valkyrilerin sadist egzersizleri gibi görünür. Teknolojiler ve materyaller bu yapay ortamı ve teknikleri yeni asrın fantezi manzarasına dönüştürür. Bu cennet tüm geçmiş asırların birbiriyle kaynaşan, oturanların cinsiyetlerini kaybettiği ve meleklere yakın olduğu donmuş zamanların mutasyona uğramış dünyasıdır. Dünya, içinde en şiddetli anlaşılmaz yada erotik hayal bile yapay sabit olmayan 3D bakış açısının doğal ortaya çıkışıdır. Yeni çağın kahramanlarının yalnızca bir kimliği son isyanın ayaklanmasının kimliği vardır. Last Riot (Son İisyan) bütün kavgaların herkese karşı ve bütün kavgaların kendilerine karşı olduğu, kurban ve saldırgan, erkek ve dişi arasında   hiçbir farkın olmadığıdır. Gerçek olan görsel dünya, ideolojisinin sonunu, tarih ve en sonunda insanlığı kutlar.

 

Sergi Salonu: Cumhuriyet Sanat Galerisi 01-30 Kasım

Uluslararası

Yalnızlık ve modern toplum içinde çağdaş kadın kimliğinin moda fotoğrafçılığının estetik dili üzerinden  irdeleyen görüntüler serisi …

 

Sergi Salonu:Demirören İstiklal 02-30 Kasım 2016

 

Kendimi sahte manzara fotoğrafçı olarak görüyorum. Titizlikle, ayrıntılı model ortamlar oluşturup sonuçları fotoğraflıyorum.  Kurgusal sahne fotoğraf süreciyle, fotoğrafı ölçek, perspektif ve fotoğrafın belgesi sahnenin maddi gerçeği ile tasvirin anlatı imkânsızlığı arasında bir gerginlik yaratarak gerçeküstü bir mekân haline dönüştürüyor. Bu boşlukta kanıt ve mekân arasında, izleyicinin hayal gücü açık, meşgul ve tahrik edicidir. Sahnelerim için, zengin, karmaşık, detaylı, sonuçta, ucu açık anlatılar istiyorum.

 

Şehir serimde kentsel manzara kalıntılarına odaklanıyorum.  Modern kültür, bilgi ve yeniliği temsil eden mekânlar seçtim: tiyatro, müze, kütüphane ve elektrik süpürgesi galerisi. Burada medeniyet ve maddi kültür anıtları terk ediliyor, çürüme ve kalıntı halinde, bitkiler, böcekler ve hayvanlar gibi doğal unsurlar mekânları yeniden dolduruyor. Cennet fikri yok oldu ya da doğal dünya özüne dönmeyi talep ediyor ve gittikçe hiddetleniyor ki bunu büyüyen çevresel sorunlardan da görüyoruz.

 

Sergi Salonu: İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi 10 Kasım-30 Kasım

 

John Lennon'un İmagine Şarkı Sözleri:

Cennetin olmadığını hayal et/ Denersen bu kolay/ Altımızda cehennem yok/ Üstümüzde yalnızca gökyüzü/Hayal et bütün insanlar/Günü yaşıyorlar

 

Ülkelerin olmadığını hayal et/Bunu yapmak zor değil/Öldürecek veya uğruna ölünecek bir şey yok

Ve din de yok/Hayal et bütün insanlar/Hayatı barış içinde yaşıyorlar

 

Sen/Benim hayalci olduğumu söyleyebilirsin/Fakat ben yalnız değilim/Bir gün bizimle birleşeceğinizi umuyorum/Ve bütün dünya bir olacak

 

Hayal et mülkiyetin olmadığını/Yapabilir misin merak ediyorum/Açgözlülüğe ve açlığa ihtiyaç yok

İnsanlığın kardeşliği/Hayal et bütün insanlar/Bütün dünyayı paylaşıyorlar

Ve bütün dünya bir olarak yaşayacak

 

Sergi Salonu: Cumhuriyet Sanat Galerisi 01-30 Kasım

 

AES+F

"Üçlü Şuur Uzamı (Liminal Space Triology) Birinci Bölüm"

Ulusal

Fotoğraf, olayların oluşma sırasına göre dökümantasyonunda, tarihsel anların kayıdının tutulmasında, görünenin kroniksel olarak kayıt edilmesinde son derece etkili olmuştur. Yokluğun temsili “doğal bir uyum “ olmamıştır. Muhalefetin aktif olarak bastırışdığı Bangladeşin artan korku ortamında, Bangladeş ordusu tarafından 20 yıl önce kaçırılan yerli aktivist Kalpana Chakma hikayesi zorla kaybolmuşluğun basit bir hikayesinin çok daha ötesini temsil eder.

Bilimsel yenilikçiliği planlı politik ilişkilerle birleştiren, Shahidul Alam, halk katılımınında ve politik mücadelede yeni formalar yaratırken belgeselin anlamını genişletmektedir. “No More “ ( Daha Fazlasına Hayır) Kampanyası özündeki dirençle başından sonuna kadar aynı güçle sürdürülen sanatsal bir mücadeledir.

 

Akbank Sanat

 

 

İlham Tibet

Rıza Aydın

Sinan Kılıç

Açık Çağrı

AES+F

Altan Bal

AORTA

Issa Touma

Merih Akoğul

Orhan Cem Çetin

Özcan Yurdalan

Shadil Ghadirian

Shahidul Alam

 

 

Portfolyo Değerlendirme

İFSAK

İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi

UPSD

Saint Pulchére

Cumhuriyet Sanat Galerisi

Demirören İstiklal

 

 

Sergi Salonları

İFSAK 24. İstanbul Fotoğraf Günleri Programı için Tıklayın